Проблемні та ситуативні завдання практичного спрямування. 10 клас

Тема 1. Неорганічні речовини
1. Як впливає нестача бору в ґрунті на рослини цукрового буряка?
2. Назвіть ознаки азотного голодування.
3. Назвіть, чим необхідно забезпечити рослини, щоб досягнути максимальної продуктивності фотосинтезу. Який зв'язок існує між фотосинтезом і продуктивністю рослин?
4. Від яких факторів залежить формування запасів води в ґрунті?
5. Чому у багатьох тварин надлишок речовин відкладається у вигляді глікогену. А не жирів?
6. Які хімічні елементи поступають у рослини із повітря, води, ґрунту?
7 . Лікар виявив, що причиною слабкості є захворювання анемія. За допомогою якого хімічного елемента можна вилікуватися?
8. Верблюди під час переходу через безводну пустелю можуть обійтись без води понад 10-12 днів. Як на цей час вони забезпечують клітини водою?
9. Яку кислоту містить шлунковий сік тварин, яка її роль?
10. Які організми фіксують газоподібний азот з повітря в ґрунті?
11. Чому після бобових рослин підвищується родючість земельних угідь?
12. За рахунок чого клітина зберігає свою форму (тургор)?
Тема 2. Органічні речовини
Вуглеводи.
1. Відомо, що дієтологи радять людям, схильним до повноти, вживати в їжу овочі з мінімальним умістом крохмалю. Чи можливо у домашніх умовах визначити наявність крохмалю в овочах?
2. Відомо, що дієтологи радять людям, схильним до повноти, вживати в їжу овочі з мінімальним умістом крохмалю. Як ви думаєте, чому?
3. Ви збираєтесь випекти пиріг, який слід посипати цукровою пудрою. Перед вами два поліетиленові пакети. В одному – крохмаль, в іншому - цукрова пудра. Як можна розрізнити ці дві порошкоподібні
речовини?
Ліпіди.
1. Уявіть, що ви допомагали батьку ремонтувати автомобіль та забруднили руки в машинній олії. Чи можна водою вимити цей жир і чому?
2. Жир, який заповнює горб верблюда, є джерелом води. Який процес забезпечує одержання води з жиру? Чому одержання води таким способом ефективніше з жиру ніж з вуглеводу?
Білки.
1. Поясніть твердження «Білки – основа життя».
2. Гемоглобін крові людини містіть 0,34% заліза (Fe). Обчислити мінімальну молекулярну масу гемоглобіну.
3. Молекулярна маса білка Х = 100000. Визначити довжину і молекулярну масу фрагмента молекули відповідного гену.
4. Хімічний аналіз показав, що до складу і-РНК входить 20% аденінових нуклеотидів, 16% урацилових, 30% цитозинових. Визначити співвідношення нуклеотидів у ДНК, з якої була знята інформація на дану РНК,
5. Чи знаєте ви, що у нашому організмі немає такої ділянки, де б не було білків: у крові та м’язах білки складають 1/5 від маси, в мозку – 1/2, навіть в емалі зубів – 1/200. У різних органах білки складають 45 – 48 % сухої речовини. Як ви думаєте: чи випадково такий великий вміст білків у клітинах організмів? Обґрунтуйте відповідь.
6. Яка їжа швидше перетравлюється в тваринному каналі людини: рослинного чи тваринного походження? Поясніть чому?
7. Що ж відбувається з білком у вас дома на кухні?
8. Яка різниця в призначенні вуглеводів, жирів і білків як компонентів їжі?
Вітаміни.
1. Вітамін С підвищує імунітет людини. Добова потреба у цьому вітаміні 75-100мг. Скільки лимонів повинна людина з’їсти, якщо середня маса лимону - 100г, а вітаміну С в ньому – 0,5%.
2. Вітамін А (ретинол) покращує стан шкіри, слизової оболонки очей, підвищує імунітет, забезпечує гостроту зору у сутінках. Цей вітамін міститься у молоці, вершковому маслі і т. д. В організмі людини він синтезується в печінці з каротину, джерелом якого в природі є морква, томати і обліпиха. Чи достатньо з’їдати кожен день по 100г моркви ( вміст каротину – 0,005%) , якщо добова потреба у вітаміні А – 2мг, а у каротині – 6мг.
3 . Вітамін D необхідний організму у період формування і розвитку кісток і зубів. Він міститься в риб`ячому жирі, вершковому маслі, яйцях. Добова потреба у вітаміні – 0,01мг. Визначте, чи достатньо  приймати один раз у день 5 капель 0,01% масляного розчину цього вітаміну. Об’єм однієї каплі – 0,04мл, густина розчину – 0,92г/мл.
Нуклеїнові кислоти.
1. У поживне середовище тваринних клітин внесено розчин тиміну (Т)  з радіоактивною міткою. У яких органоїдах клітин буде виявлено мічений тимін під час радіофотографії?
2. Якщо людина поранила палець, то зазвичай рану обробляють гідроген пероксидом. На місці порізу спостерігається бурхлива реакція. Чому?
3 . Четвертий пептид у нормальному гемоглобіні (гемоглобін А)  складається з таких амінокислот: валін –гістидин – лейцин – треонін – пролін – глутамінова кислота - глутамінова кислота – лізин.
4. У хворого з симптомом спленомегалії при помірній анемії виявили такий склад четвертого пептиду: валін –гістидин – лейцин – треонін – пролін –лізин - глутамінова кислота – лізин. Визначити зміни, які відбулися в ДНК, що кодує четвертий пептид гемоглобіну, після мутації.
5. У хворого серповидноклітинною анемією склад амінокислот четвертого пептиду гемоглобіну такий: валін – гістидин – лейцин – треонін – пролін – лізин - глутамінова кислота – лізин. Визначити зміни в ділянці ДНК, яка кодує четвертий пептид гемоглобіну, що призвело до захворювання.


6 . Хімічний аналіз показав, що до складу і-РНК входить 20% аденінових нуклеотидів, 16% урацилових, 30% цитозинових. Визначити співвідношення нуклеотидів у ДНК, з якої була знята інформація на дану РНК

Немає коментарів:

Дописати коментар